חוקי הסיעוד יכולים לחסוך לכם הרבה כסף - כך תעשו זאת

אף אחד לא שש להתעורר ליום בו יגלה כי אחד מקרובי משפחתו הפך לסיעודי. מעבר לתעוקה הנפשית שנגמרת בשל המצב הזה, מדובר גם בעלויות ניכרות בשל הטיפול הסיעודי הדרוש - החל מ-11,000 שקלים לאדם סיעודי המטופל בביתו, וכלה ב-20,000 שקל לאדם סיעודי השוהה במוסד מתאים.


מכיוון שלא לכל אחד יש ביטוח סיעודי
, ההוצאות הללו - לצד הוצאות נלוות נוספות - נופלות בסופו של דבר על המשפחות. רבים לא מודעים לזכויותיהם בנושא זה, ולעובדה שחוק הסיעוד בישראל מאפשר לחסוך מעט מאלפי השקלים שבני המשפחה נאלצים להוציא.

חוק הסיעוד בישראל


מרגע שאדם נמצא זכאי לגמלת סיעוד לפי חוק הסיעוד, המדינה מסייעת לו במספר אפיקים:

  • מימון מוצרי ספיגה.
  • רכישת לחצן / מערכת מצוקה.
  • מימון עובד זר או מטפל ישראלי בבית המטופל.
  • מימון שירותי סיעוד במרכזי יום לקשיש (רחצה, השגחה, תעסוקה, אוכל, הסעות ועוד).


רבים לא מודעים לכך שמרגע שהמטופל נמצא כעומד בקריטריונים של חוק הסיעוד, ניתן לקבל גמלת סיעוד בסכום גבוה יותר בשתי דרכים עיקריות:
האחת היא להתמקח עם חברות הסיעוד (שאז גובה החיסכון משתנה בהתאם למה שסוכם), והשנייה היא לבקש מהביטוח הלאומי לקבל את גמלת הסיעוד בכסף. אפשרות זו יכולה לחסוך לכם 10% מההוצאות - בין 200 ל-400 שקלים בכל חודש. חיסכון משמעותי בהחלט.


אפשרות נוספת לחיסכון בעלויות היא המרת גמלת הסיעוד בקבלת שירותי סיעוד בפועל
. מטופל המעסיק מטפל צמוד יכול לקבל גם גמלה בצורת כסף וגם שירותי סיעוד נוספים הנמצאים בסל השירותים של הביטוח הלאומי (לחצן מצוקה, מוצרי ספיגה, שירותי כביסה וביקורים במרכזי יום לקשיש). השילוב בין גמלה בכסף ובין המרת חלק מהגמלה בשירותי סיעוד בפועל, תסייע לכם לחסוך כמה מאות שקלים נוספים.


עוד אופציה לחיסכון מגיעה הפעם מקופות החולים
(ללא קשר לחוק הסיעוד). מכיוון שכל אזרח בישראל מחויב לשלם ביטוח בריאות, שעבורו הוא מקבל שירותים מקופת חולים לבחירתו, שירותים אלו כוללים (בין היתר) גם זכאות לביטוח סיעודי במשך 5 שנים. רוב מבוטחי קופות החולים לא מודעים לאפשרות הזו, שיכולה לחסוך אלפי שקלים בחודש.

בנוסף, קבלת שירותים משלימים מקופת החולים יכולה לחסוך כמה מאות שקלים נוספים - פיזיותרפיה, טיפולי רפואה משלימה ועוד. אל תפסחו על האפשרויות הללו.


לא בטוחים? זקוקים לייעוץ בנוגע לזכויות הקשיש?

פנו לטובה יששכרי, מנכ"לית חברת י.ה.ל, ולא תפספסו.